«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи можна знищити документи, якщо немає діяльності

Кількість переглядів3213

ЧИ МОЖНА ЗНИЩИТИ ДОКУМЕНТИ, ЯКЩО НЕМАЄ ДІЯЛЬНОСТІ
Наша фірма із січня 2009 року не проводить жодної діяльності. По березень 2005 року в нас пройшла повна документальна перевірка. Чи можемо ми знищити документи за перевірений період? І, зважаючи на термін позовної давності 3 роки та на сьогоднішню дату — серпень 2011 року, чи можна знищити документи до серпня 2009 року?
Відповідь
Нормативні акти не дозволяють знищувати фінансового-господарських документів, що не пройшли перевірки. Розповімо про це детальніше.
Варто нагадати про те, що за нормами Переліку типових документів, які утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.98 р. № 41 (далі — Перелік № 41), та Податкового кодексу України
(далі — ПКУ) строки зберігання первинних документів визначають по-різному.
Нагадаємо: для ПКУ важлива інформація про доходи, витрати та інші показники, пов'язані з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань. Отже, ідеться про первинну бухгалтерську документацію, термін зберігання якої становить, у більшості випадків, три роки за умови завершення перевірки органами ДПС щодо дотримання податкового законодавства. У разі виникнення суперечок, спорів, слідчих і судових справ її зберігають до ухвалення остаточного рішення (див. примітки до Переліку № 41).
Щодо строків зберігання документів у ПКУ виділимо такі правила:
1. Їх потрібно зберігати 1095 днів із дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені папери, а в разі її неподання — з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (п. 44.3 ПКУ).
2. Строк давності для визначення грошових зобов'язань повинен бути не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, — за днем її фактичного подання (п. 120.1 ПКУ). Крім того, грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження в справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання зазначеного вище строку давності, якщо:
— податкову декларацію за період, упродовж якого виникло податкове зобов'язання, не було подано;
— посадову особу платника податків (фізичну особу — платника податків) засуджено за ухиляння від сплати зазначеного грошового зобов'язання або в кримінальній справі винесено рішення про її закриття з нереабілітуючих підстав, і воно набрало законної сили (п. 102.2 ПКУ).
Тому якщо строки зберігання й строки давності (ст. 102 ПКУ) спливли, то документи, які пройшли перевірку, можна сміливо знищити. Якщо ж строки зберігання й строки давності не спливли, документи знищити не можна.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 06.10.2011

Рубрики:

»  Інші питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу