«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Роздаємо безкоштовно отримані від нерезидента зразки товару: чи є право на податковий кредит із пдв

Кількість переглядів6183

РОЗДАЄМО БЕЗКОШТОВНО ОТРИМАНІ ВІД НЕРЕЗИДЕНТА ЗРАЗКИ ТОВАРУ: ЧИ Є ПРАВО НА ПОДАТКОВИЙ КРЕДИТ ІЗ ПДВ
Наше підприємство отримало від нерезидента безкоштовні зразки товарів. Їх плануємо роздавати на території України потенційним покупцям. Чи можна включити в податковий кредит суму ПДВ, сплаченого на митниці при ввезенні цих зразків? Якою буде база в разі їх безкоштовної роздачі?
Відповідь
Так, суму сплаченого на митниці ПДВ ви вправі включити до податкового кредиту (далі — ПК). Звісно, за умови, що імпортні зразки товарів використовуватимуть в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності (пп. 198.3 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Адже таку можливість дає п. 198.1 ПКУ. За ним ПК складається, зокрема, із сум податків, нарахованих (сплачених) платником у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у т.ч. при їх імпорті). Відповідно, потрапить до ПК і вхідний ПДВ у вартості послуг, супутніх такому імпорту.
Утім, податківці довгий час були категорично проти ПК за безкоштовно отриманими імпортними товарами (див., наприклад, листи ДПАУ від 08.08.07 р. № 3955/Т/16-1515-20 та від 07.11.07 р. № 22703/7/16-1117, опубліковані в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 92 за 2007 р., стор. 35 та № 9 за 2008 р., стор. 70, відповідно). Аргументували вони свою позицію тим, що при безоплатному отриманні імпортованих товарів відсутній факт придбання товарів, під яким контролери розуміють лише придбання за плату. І ще зовсім недавно в р. 130.31 Єдиної бази податкових знань на офіційному сайті ДПАУ (www.sta.gov.ua) (далі — ЄБПЗ) контролери робили такі самі висновки. Але нещодавно для цього роз’яснення податківці прописали: діє до 09.06.11 р. Натомість у р. 130.23 ЄБПЗ вони оприлюднили вже нову точку зору: «Сплачений при імпорті безоплатно отриманих товарів ПДВ, обчислений відповідно до вимог податкового і митного законодавства, включається до складу податкового кредиту платника податку за умови використання імпортованих товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку».
Пригадаємо: господарською вважається діяльність, пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів (робіт, послуг), спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПКУ), позаяк, роздаючи зразки товару потенційним клієнтам (тим самим рекламуючи його), платник очікує отримати замовлення на цей товар і фактично в майбутньому збільшити доход від реалізації товарів. Тож аби документально підтвердити рекламний характер такої роздачі, варто про це зазначити в наказі керівника про роздачу зразків та у звіті про таку роздачу. А реклама товару, який платник планує імпортувати з метою реалізації в Україні, безумовно, вписується в рамки його госпдіяльності.
У декларації з ПДВ митна вартість безкоштовно отриманих від нерезидента товарів та відповідна сума ПДВ осяде в рядку 12.1.
Надалі, роздаючи зразки імпортних товарів, платник нараховує податкові зобов’язання (звісно, якщо постачання таких товарів за ПКУ не звільнено від ПДВ). Позаяк безкоштовна роздача товарів підпадає під визначення постачання товарів за пп. 14.1.191 ПКУ. При цьому базу оподаткування в разі постачання раніше імпортованих товарів визначають, виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче митної вартості (абз. 3 п. 188.1 ПКУ). Оскільки при безкоштовній роздачі імпортних зразків договірної вартості немає, ПДВшні зобов’язання нараховують, виходячи з їх митної вартості.
Як оформити податкову накладну при безкоштовній роздачі, ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 89 за 2010 р., стор. 13. Тут доведеться виписувати дві податкові накладні (далі — ПН) на кожну безкоштовну поставку:
першу (у двох примірниках) — на фактичну ціну товару (тобто нуль). При цьому, якщо зразки товару надають платнику ПДВ, то шапку першої ПН заповнюють у загальному порядку. А коли неплатнику — обидва її примірники залишаєте в себе й у лівому верхньому кутку зазначаєте код причини «02».
другу (у двох примірниках) — на звичайну ціну безкоштовно переданого зразка товару. Обидва примірники такої ПН залишаються у вас, при цьому ставите код причини «01».
Якщо імпортований товар, який отримано безкоштовно, був використаний в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності, то коригувати ПК на суму ПДВ, сплаченого при його ввезені, не треба. Погоджуються із цим і податківці (див. р. 130.23 ЄБПЗ). Та враховуючи той факт, що донедавна вони були категорично проти ПК за безкоштовно отриманими імпортними товарами, рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію за ст. 52 ПКУ. Це застрахує Вас на випадок чергової зміни позиції контролерів із цього питання.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 04.10.2011

Рубрики:

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу