«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Сільгосппідприємство-спецрежимник продає своїм працівникам обіди: чи потрапить таке постачання в скорочену декларацію з пдв

Кількість переглядів3825

СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВО-СПЕЦРЕЖИМНИК ПРОДАЄ СВОЇМ ПРАЦІВНИКАМ ОБІДИ: ЧИ ПОТРАПИТЬ ТАКЕ ПОСТАЧАННЯ В СКОРОЧЕНУ ДЕКЛАРАЦІЮ З ПДВ
Наше сільськогосподарське підприємство застосовує спецрежим з ПДВ. Ми провадимо діяльність за кодом КВЕД 01.11.0. У своїй їдальні на період весняно-польових робіт та збору врожаю готуємо обіди для своїх працівників. Харчування платне — 50% від загальної вартості обіду.
Підкажіть, будь ласка, в якій декларації з ПДВ показати податкове зобов’язання з харчування своїх працівників? Продукти харчування всі покупні — де та як показати податковий кредит?
Відповідь
Згідно з п. 209.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) спеціальний режим оподаткування поширюється лише на поставки сільськогосподарських товарів та послуг. Його межі окреслено в п.п. 209.16 та 209.17 ПКУ. Тут перераховано види діяльності з кодами за КВЕД, які належать до спецрежимних.
Їдальня сільгосппідприємства як заклад ресторанного господарства здійснює діяльність «щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні…» (п.п. 1.3 та 1.5 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки України від 24.07.02 р. № 219), яка за КВЕДом належить до класу 55.51 «Діяльність їдальні» розділу 55 «Діяльність готелів та ресторанів». Але цьому коду КВЕД не пощастило засвітитися в ст. 209 ПКУ. Тому харчування працівників не належить до послуг сільгосппідприємства, які оподатковуються в межах спецрежиму. А коли так, то й у скороченій декларації йому не місце, позаяк у ній сільгосппідприємство вправі показати тільки операції з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), вироблених (наданих) у результаті спецрежимної діяльності за ст. 209 ПКУ (п. 5 р. І Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 25.01.11 р. № 41).
До речі, у разі постачання обідів своїм працівникам підприємство нараховує податкові зобов’язання з ПДВ на всю вартість харчування (без урахування знижки). Адже за п. 188.1 ПКУ базою оподаткування буде договірна контрактна вартість товарів (послуг), але не нижча за звичайну ціну. Для їдальні такою буде ціна обідів іншим (непривілейованим) відвідувачам, тобто та, що вказана в меню. Адже тут працює пп. 1.20.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про прибуток)1, у якому сказано: під час продажу товарів (робіт, послуг) шляхом прилюдного оголошення умов їх продажу звичайною є ціна, проставлена в такому публічному оголошенні. Якщо ж їдальня забезпечує харчуванням лише працівників сільгосппідприємства, то на роль звичайної ціни, уважаємо, підійде собівартість обідів.
Оскільки постачання їдальнею обідів уключають до загальної декларації, то й придбанню товарів (послуг), пов’язаному з таким постачанням, у скорочену декларацію зась.
За загальним правилом із п. 198.3 ПКУ до податкового кредиту включають нарахований (сплачений) ПДВ у вартості товарів (послуг), якщо платник планує використовувати їх в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності. Як ми з’ясували, придбані продукти, з яких готують обіди працівникам, беруть участь в оподатковуваних операціях. Уважаємо, такі покупки пов’язані й із госпдіяльністю. Адже за пп. 14.1.36 ПКУ госпдіяльність — це «діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу». Погодьтеся, доход і прибуток — не одне й те саме. Продаючи обіди нижче собівартості, підприємство отримує доход у вигляді виручки від реалізації, і саме він, а не прибуток, свідчить про господарський характер операції.
Власне, про те, що формування податкового кредиту за товарами (послугами) не залежить від фінансового результату (прибутковості чи збитковості) операцій з їх постачання, податківці говорили в листі ДПАУ від 09.11.09 р. № 11499/6/16-1515-12 (див. газету «Все про бухгалтерський облік» № 5 за 2010 р. на стор. 17). Та незважаючи на це, на практиці такі операції контролери продовжують таврувати негосподарськими через відсутність прибутку й накладають табу на податковий кредит. Неоднозначна щодо цього й судова практика. Так, наприклад, ВГСУ в постанові від 03.03.05 р. у справі № А-8/92 наполягає, що саме доход, а не прибуток, свідчить про господарський статус операції. Також ВСУ в постанові від 28.02.11 р.
№ 21-13а11 зазначив: «Збитковість господарської діяльності не може бути підставою для визначення такої діяльності, як негосподарської». Натомість під час розгляду подібних спорів є випадки, коли рішення приймали не на користь платника податків (див., зокрема, постанову ВАСУ від 17.07.08 р.
№ К-26432/06).
Тому рекомендуємо вам отримати індивідуальну податкову консультацію щодо податкового кредиту за харчуванням, яке реалізується працівникам нижче собівартості.
_____________________
1 Пункт 1.20 Закону про прибуток застосовують до набрання чинності ст. 39 ПКУ, тобто до 01.01.13 р. (абз. 3 9 п. 1 р. ХІХ та п.8 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 27.09.2011

Рубрики:

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу