«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Гнучкий графік роботи: чи можна платити зарплату менше за мінімалку

Кількість переглядів5927

ГНУЧКИЙ ГРАФІК РОБОТИ: ЧИ МОЖНА ПЛАТИТИ ЗАРПЛАТУ МЕНШЕ ЗА МІНІМАЛКУ
Підприємець-єдинник, який надає перукарські послуги, уклав трудовий договір із манікюрницями. У ньому передбачив гнучкий графік роботи та погодинну оплату праці. Чи можна заплатити співробітницям за місяць зарплату в розмірі меншому за мінімальну, якщо вони, у зв'язку з невеликою кількістю клієнтів, працювали по 2 – 4 години на день?
Відповідь
Для того аби дати однозначну відповідь на поставлене запитання, недостатньо знати лише графік роботи найманих робітників і те, що оплата їхньої роботи погодинна. Важливу роль відіграють й інші умови, зокрема, на умовах повної чи часткової зайнятості прийнято співробітників на роботу.
Отже, розглянемо можливі варіанти окремо.
1. Співробітницю прийнято на умовах повної зайнятості з погодинною формою оплати праці та гнучким графіком роботи. За таких умов підприємець-роботодавець повинен заздалегідь скласти графік роботи найманих робітників, в якому передбачити забезпечення їх роботою протягом 40 годин при 5-денному робочому тижні. Звичайно, і розмір зарплати співробітників за місяць повинен бути не менше за розмір мінімальної заробітної плати. А якщо роботодавець не забезпечив співробітника роботою протягом установленого часу, то цей час уважається простоєм (ст. 34 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП). І винуватцем цього є роботодавець.
За таких умов у табелі варто проставляти як кількість фактично відпрацьованих співробітником годин, так і кількість годин його простою з вини роботодавця.
Відповідно до ст. 113 КЗпП час простою не з вини співробітника варто оплачувати з розрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки від установленого працівнику окладу.
Приклад 1. Оплата праці співробітниці за місяць при 40-годинному робочому тижні становить 960 грн. У травні 2011 року манікюрницю було забезпечено роботою в кількості 50 год., інший час — простій із вини роботодавця. Норма тривалості робочого часу в травні 2011 року — 152 год.
Таким чином, час простою працівника з вини роботодавця — 102 год. (152 год. — 50 год.).
Отже, зарплата співробітниці за травень 2011 року становитиме 745,26 грн (960 грн ÷152 год. × 50 год. + 960 грн ÷152 год. × 102 год. × 2/3).
2. Робітницю прийнято на умовах неповної зайнятості (10 годин на тиждень при 5-денному робочому тижні) із погодинною формою оплати праці та гнучким графіком роботи. За таких умов підприємець-роботодавець у графіку роботи найманих робітників повинен передбачити забезпечення співробітниці роботою протягом 10 годин на тиждень. Сума зарплати співробітниці за відпрацьований на умовах неповного робочого часу місяць може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати.
Приклад 2. Оплата праці співробітниці при 40-годинному робочому тижні становить 960 грн. За травень 2011 року манікюрниця відробила за графіком 38 год. Норма тривалості робочого часу в травні 2011 року — 152 год.
Таким чином, зарплата робітниць за травень 2011 року становитиме 240 грн (960 грн ÷152 год. × 38 год).
Отже, підприємець повинен забезпечити найманих робітників, які працюють на умовах повного робочого часу, заробітною платою в розмірі не меншому за мінімальну. Якщо ж він не може забезпечити співробітників роботою на умовах повного робочого часу, радимо переукласти трудові угоди, в яких передбачити працевлаштування на умовах неповного робочого часу.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 31.08.2011

Рубрики:

»  Оплата праці, індексація

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу