«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Комп'ютерна програма та програмне забезпечення в податковому обліку: до якої групи оз або нематеріальних активів їх віднести

Кількість переглядів12398

КОМП'ЮТЕРНА ПРОГРАМА ТА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ПОДАТКОВОМУ ОБЛІКУ: ДО ЯКОЇ ГРУПИ ОЗ АБО НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ЇХ ВІДНЕСТИ
До якої групи основних засобів або нематеріальних активів у податковому обліку віднести комп'ютерну програму та програмне забезпечення?
Відповідь
Витрати на придбання комп'ютерної програми або програмного забезпечення можуть знайти своє відображення у складі групи 5 нематеріальних активів, групи 4 основних засобів чи податкових витрат як роялті.
За п. 145.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) у групі 4 основних засобів зазначено електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичної обробки інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, пов'язані з ними комп'ютерні програми (окрім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, що визнаються нематеріальним активом).
Отже, надалі потрібно визначити, чи не буде така комп'ютерна програма або програмне забезпечення визначатися як нематеріальний актив чи роялті.
Згідно з пп. 145.1.1. ПКУ до групи 5 нематеріальних активів відносять авторське та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, програми електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо), окрім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті.
Комп'ютерна програма та програмне забезпечення, безумовно, є об'єктами авторського права (згідно з пп. 3 ст. 8 Закону України від 23.12.93 р., № 3792-XII (далі — Закон про авторське право) і можуть бути віднесені до складу нематеріальних активів, але за умови, що підприємство отримує виключне право на їх використання. Відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону про авторське право виключне право, окрім права використання комп'ютерної програми або програмного забезпечення у певний спосіб та у встановлених рамках, також передбачає право дозволяти чи забороняти подібне використання іншим особам.
У разі якщо підприємство отримує невиняткове право (право
лише використовувати певним чином та у певних рамках відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону про авторське право) на використання об'єктів авторського права, тоді витрати на їхнє придбання будуть визнаватися як роялті. Адже за абз. 2 пп. 14.1.225 ПКУ платежі за одержання об'єктів прав інтелектуальної власності, зазначених у першому абз. цього підпункту, роялті не вважаються лише в тому випадку, якщо умови використання таких об'єктів надають користувачеві право продати чи здійснити відчуження такого об'єкта в інший спосіб.
Про те, що підприємство стає власником виняткового чи невиняткового права, зазначається в ліцензійному договорі (угоді) або авторському договорі.
Таким чином, якщо витрати на придбання комп'ютерної програми та програмного забезпечення не будуть визнаватися як нематеріальні активи або роялті, то вони знайдуть своє відображення у складі групи 4 основних засобів. Прикладом може бути покупка комп'ютерної програми та програмного забезпечення разом із комп'ютером.
Докладно про те, як відображати такі витрати з придбання в податковому обліку, читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 38 за 2011 рік, стор. 56.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 15.07.2011

Рубрики:

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу