«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » П'ятикратний штраф за розбіжності в даних про виручку підприємця-единника: чи завжди він правомірний

Кількість переглядів4382

П'ЯТИКРАТНИЙ ШТРАФ ЗА РОЗБІЖНОСТІ В ДАНИХ ПРО ВИРУЧКУ ПІДПРИЄМЦЯ-ЕДИННИКА: ЧИ ЗАВЖДИ ВІН ПРАВОМІРНИЙ
При звірянні даних про виручку приватного підприємця-единника податкова виявила розбіжності між даними його Книги обліку доходів і витрат і даними з держреєстру фізосіб у частині надходжень за безготівковим і готівковим розрахунком. Причиною цього було завищення сум доходу контрагентами-юрособами в наданих ними звітах за ф. № 1ДФ. Посилаючись на п. 2 Указу Президента № 436/95, податкова застосувала до суми розбіжності коефіцієнт 5 і вимагає сплати цієї розрахункової суми до бюджету. Чи правомірні дії податківців?
Відповідь
Наскільки правомірні дії податківців у вашому випадку, судити важко. Адже ми не знаємо, у якій саме сумі підприємства та організації насправді платили вам за товари готівкою. Між тим відзначимо, що дії податківців при звірянні даних про виручку із Книги обліку доходів і витрат (далі — Книга) із банківськими виписками та даними з держреєстру фізосіб цілком логічні. Також не дорікнути у відсутності логіки й їхні претензії, які заявлено при виявленні розбіжностей між даними Книги з даними з держреєстру. Причиною розбіжностей податківці визнали неоприбуткування в Книзі підприємця частини наявної виручки за товари (послуги).
Із цього приводу варто нагадати таке: п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі — Положення про касові операції), стверджує, що вся отримана в касу готівка повинна вчасно (у день одержання готівкових коштів) і в повній сумі оприбутковуватися. За п. 1.2 Положення про ведення касових операцій підприємці оприбуткують отриману готівку, вносячи відповідні записи в Книгу. Касою у них уважається приміщення чи місце здійснення розрахунків готівкою (припустімо, кіоск, магазин тощо) за невчасне оприбуткування готівки. За несвоєчасне оприбуткування наявної виручки в Книзі підприємцю погрожують штрафні санкції, передбачені в ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95. Вони становлять п'ятикратний розмір вчасно неоприбуткованої суми готівки.
Однак ми не заперечуємо, що в Книзі відображалися правдиві суми виручки, а виявлені розбіжності — усього лише спроба контрагента завищити суму своїх витрат, які виключають із оподатковуваного доходу. Якщо це так, то у вашій ситуації можна знайти вихід. Для цього знадобляться документи, у яких було зафіксовано ціни та кількість проданих товарів (послуг). Це можуть бути договори, рахунки, рахунки-фактури, у т.ч. податкові накладні, звичайні накладні тощо. А найкращим підтвердженням правильності записів про виручку в Книзі будуть корінці або другі примірники розрахункових документів, що видавалися покупцям (товарні чеки, корінці розрахункових квитанцій). Ці документи повинні бути на руках у ваших контрагентів і підтверджувати понесені ними витрати.
Довести правильність записів про виторг у Книзі в інший спосіб у вашому випадку не є можливим.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 12.07.2011

Рубрики:

»  Приватне підприємництво

»  Єдиний податок

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу