«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи може новостворене підприємство відразу ж зареєструватися платником пдв і сплачувати податок на прибуток за ставкою 0%

Кількість переглядів4443

ЧИ МОЖЕ НОВОСТВОРЕНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВІДРАЗУ Ж ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ПЛАТНИКОМ ПДВ І СПЛАЧУВАТИ ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ЗА СТАВКОЮ 0%
Чи може новостворене (квітень 2011 року) підприємство, що планує займатися роздрібною торгівлею побутовими електроприладами, радіо- і телеапаратурою, одразу ж зареєструватися платником ПДВ і сплачувати податок на прибуток за ставкою 0%?
Відповідь
У загальному випадку, згідно зі ст. 181 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), обов'язковій реєстрації підлягають особи, обсяги оподатковуваних постачань товарів/послуг в яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищили 300 тис. грн.
Добровільно зареєструватися можуть лише ті суб'єкти господарювання, які відпрацювали 12 місяців, і за їхніми результатами частка постачань платникам ПДВ становить не менше ніж 50% (ст. 182 ПКУ).
Про зазначені вимоги до реєстрації платником ПДВ ДПАУ повідомляла в листі від 14.02.11 р. № 4021/7/16-1417 (див. нашу газету № 20 за 2011 рік на стор. 52—59).
Таким чином, новостворене підприємство не може зареєструватися платником ПДВ, аж поки не виконає одну із згаданих вище умов.
Тепер про податкові канікули.
Як ми зрозуміли з питання, ваше підприємство планує займатися роздрібною торгівлею побутовими електроприладами, радіо- і телеапаратурою. «Заборонені» для ставки 0% види діяльності й операції, прописані в пп.пп. 2.1-2.17 п. 156.4 ПКУ, не проводите. Із цього й будемо виходити при відповіді на питання.
Ми вважаємо, що новостворене (зареєстроване після 01.04.11 р.) підприємство може розраховувати на пільгову ставку 0% уже з моменту реєстрації (абз. «а» п. 154.6 ПКУ). Звичайно, за дотримання доходного й зарплатного критеріїв, озвучених у цьому ж пункті.
Втім, попередимо: в Єдиній базі податкових знань на офіційному сайті ДПАУ (www.sta.gov.ua) у відповіді на подібне запитання податківці пояснили: «Для платників податків, які утворилися в 2011 році після 1 квітня податковий період починається з 01.04.11 р., тому такі платники мають право застосовувати ставку на прибуток 0 відсотків із 2012 року (виділено нами. — Прим. ред. (див. підрозділ 110.23). Свою позицію підкріплюють, акцентуючи увагу на тому, що розмір доходів кожного звітного податкового періоду наростаючим підсумком із початку року не повинен перевищувати 3 млн грн.
При цьому нагадують про особливості звітності в 2011 році — із набранням чинності р. ІІІ ПКУ (01.04.11 р.) платники складають наростаючим підсумком і подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: ІІ квартал, ІІ-ІІІ квартали та ІІ—ІV квартали (п. 2 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ).
Виходячи із цього контролери узагальнюють: оскільки критерій щодо розміру доходів і зарплати повинен ураховуватися для кожного звітного податкового періоду наростаючим підсумком із початку року, то право застосовувати ставку 0% стартує з року, наступного за роком утворення такого платника податків.
Однак таке обмеження зовсім не випливає з озвученого вище абз. «а» п. 154.6 ПКУ. Це ні що інше як занадто буквальне його прочитання. Звичайно, у 2011 році апріорі всі чотири звітних періоди не будуть складені наростающим підсумком саме з початку року, тому що за ПКУшними правилами, як сказано вище, три з них починаються з ІІ кварталу 2011 року. Але новоствореного підприємства, яке стало на облік у податковій посеред звітного періоду, щодо початку звітних періодів свої особливості. За пп. 152.9.2 ПКУ перший звітний податковий період у нього стартує з дати початку такого обліку й закінчується останнім календарним днем наступного податкового періоду. Виходить, ставши на облік у податковій, наприклад, 09.04.11 р., першим звітним періодом поточного року буде період із 09.04.11 р. до 30.09.11 р. Тому ми переконані: норму п. 154.6 ПКУ потрібно читати з оглядом на таку специфіку звітності новачків. Тобто в першому році реєстрації новоствореного підприємства для дотримання доходного критерію заради пільгової ставки 0% слід враховувати суму отриманого доходу від дати реєстрації (постановки на облік), а не від початку року (оскільки цієї дати в новачка ще взагалі немає — він тоді не існував як суб'єкт підприємництва).
Для перестраховки рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією з цього питання до свого органу ГНС, оскільки відповіді на запитання в Єдиній базі податкових знань не носять статусу офіційних роз'яснень.



У відповіді враховано норми законодавства станом на 04.07.2011

Рубрики:

»  ПДВ

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу