«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Зміна проектно-кошторисної вартості будівництва та розірвання договору підрядником: умови та наслідки для держпідприємства-замовника

Кількість переглядів5999

ЗМІНА ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА ТА РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ ПІДРЯДНИКОМ: УМОВИ ТА НАСЛІДКИ ДЛЯ ДЕРЖПІДПРИЄМСТВА-ЗАМОВНИКА
Державне підприємство у 2010 році провело тендер на будівництво та уклало відповідний договір підряду на основі твердого кошторису, за яким будівельні роботи мали бути завершені в тому ж таки 2010 році. Однак підрядник не вклався в строк і тепер ініціює укладення додаткової угоди про продовження строку будівництва та збільшення його кошторисної вартості. Як можна змінити проектно-кошторисну вартість будівництва? До яких наслідків призведе можливе розірвання договору підряду з ініціативи підрядної організації?
Відповідь

За загальними положеннями ціну в договорі встановлюють за домовленістю сторін (ст. 632 ЦКУ). Після укладення договору зміну ціни дозволено у випадках і на умовах, установлених договором або Законом України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.10 р. № 2289-VІ (далі — Закон про держзакупівлі), а після його виконання взагалі не допускається. Тобто в разі:
— якщо договір уже виконано (роботи виконано, послуги надано) і при цьому замовник зробив оплату за договором, ціну змінювати не можна;
— якщо договір ще не виконано, то зміна його ціни допускається у випадках, коли подібну умову встановлено в самому договорі. Наприклад, у формі Типового договору про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти, затвердженого наказом Мінекономіки України від 27.07.10 р. № 925 (далі — Типовий договір), передбачено можливість зменшення ціни договору за взаємною згодою сторін (п.3.2 Типового договору), чого не можна сказати про збільшення ціни.
Якщо в договорі не зазначено про можливість зміни ціни, а одна зі сторін не дає на це згоди, то ціну договору можна змінити лише за рішенням суду в порядку, установленому ст. 652 ЦКУ, за наявності необхідних для цього підстав.
Також зазначимо: перегляд ціни в договорі підряду (якщо ціну договору визначено в кошторисі) залежить від того, який кошторис передбачено договором: приблизний чи твердий. Зміни до твердого кошторису можуть уноситися тільки за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису всі пов’язані з цим витрати несе підрядник. Якщо на момент укладення договору підряду не можна було передбачити повного обсягу роботи або необхідних для цього витрат, через що сторони підряду визначили в ньому ціну в твердому кошторисі, підрядник надалі не має права вимагати її збільшення, а замовник — її зменшення.
Тепер щодо можливих наслідків розірвання договору підряду з ініціативи підрядної організації. Якщо договір про закупівлю будівельних робіт, який був укладений із застосуванням процедур, передбачених Законом про держзакупівлі, розірвано, потрібно знову проводити конкурсний відбір виконавця. Договір про закупівлю укладають у письмовій формі відповідно до положень ЦКУ та ГКУ з урахуванням особливостей, визначених Законом про держзакупівлі (ст. 40 Закону про держзакупівлі). До суб’єктів господарювання, які припустилися невиконання або несвоєчасного виконання взятих зобов’язань, застосовують санкції за ст.26 цього Закону та ст. 231 ГКУ, ст.ст. 848, 858 ЦКУ.

 

У відповіді враховано норми законодавства станом на 17.06.2011

Рубрики:

»  Будівництво

»  Державні закупівлі

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу