«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Переробне підприємство закуповує м'ясо в живій вазі у фізичних осіб із його подальшою реалізацією: як нараховувати пдв

Кількість переглядів4508

ПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО ЗАКУПОВУЄ М'ЯСО В ЖИВІЙ ВАЗІ У ФІЗИЧНИХ ОСІБ ІЗ ЙОГО ПОДАЛЬШОЮ РЕАЛІЗАЦІЄЮ: ЯК НАРАХОВУВАТИ ПДВ
Переробне підприємство закуповує м'ясо в живій вазі у фізичних осіб з його подальшою реалізацією. Що у цьому випадку буде базою оподаткування ПДВ: сума націнки чи загальна сума реалізації? Ураховуючи особливості сплати ПДВ, чи може переробне підприємство закуповувати ВРХ та свиней у сільськогосподарських підприємств і фізичних осіб на однакових умовах?
Відповідь
Насамперед зазначимо: можливість обраховувати податок із націнки за певних умов у разі постачання сільгосппродукції та продуктів її переробки встановлює п. 189.12 Податкового кодексу України (далі — ПКУ): «У випадках, коли платник податку здійснює операції з постачання особам, які не зареєстровані як платники податку, сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, раніше придбаних (заготовлених) таким платником податку у фізичних осіб, які не є платниками цього податку, об'єктом оподаткування є торгова націнка (надбавка), встановлена таким платником податку». Зауважимо, що раніше подібна норма була й у п. 11.20 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (утратив чинність 01.01.11 р.).
Тоді податківці в листі ДПАУ від 28.11.03 р. № 9800/6/31-0015 пояснювали: «Для застосування зазначеного порядку оподаткування необхідно, щоб виконувалися такі умови:
— продукція або продукти її переробки мають класифікуватися як сільськогосподарські;
продукція та продукти її переробки реалізуються у тому вигляді, у якому їх було придбано, тобто проведення технологічних процесів, пов'язаних з її обробкою, доробкою, переробкою, не повинно бути;
— придбання продукції та продуктів її переробки здійснено лише у фізичних осіб, які не є платниками податку на додану вартість;
— продаж здійснюється виключно неплатникам податку на додану вартість.
У разі невиконання будь-якої з згаданих вище законодавчих вимог операції з продажу сільськогосподарської продукції чи продуктів її переробки підлягатимуть обкладенню податком на додану вартість на загальних підставах
(виділено нами. — Прим. ред.)».
Уважаємо, що такі самі умови слід враховувати й при застосуванні п. 189.12 ПКУ. Тобто, на нашу думку, не можна обкладати ПДВ тільки торгову націнку в разі, якщо буде здійснено закупівлю у фізосіб сільгоспродукції (ВРХ, свині) у живій вазі, а потім її буде забито та надалі здійснюватиметься постачання неплатникам ПДВ продукції її переробки. У такій ситуації слід застосовувати загальні норми визначення бази оподаткування. Зокрема, за п. 188.1 ПКУ вона грунтується на договірній (контрактній) вартості, але не нижче звичайних цін.
Щодо умов закупівлі худоби, то р. V «Податок на додану вартість» ПКУ у жодному разі не забороняє встановлювати однакові умови при закупівлі продукції в постачальників, які мають різний статус. Утім, зрозуміло, що в разі придбання товарів/послуг у неплатників ПДВ ви не зможете скористатися правом на податковий кредит.
Водночас переробне підприємство має оформлювати документацію згідно з вимогами постанови КМУ від 02.03.11 р. № 246. Окремо зазначимо: новий дотаційний порядок і місце переробника в ньому ми розглядали в публікації «М'ясо-молочний ПДВ переробників спрямовуватимуть на дотації сільгоспвиробникам за новим порядком» у нашій газеті № 32 за 2011 р.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 14.06.2011

Рубрики:

»  Сільське господарство

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу