«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Консультації » ФСП-шникам на замітку: як фіндопомога вплине на розрахунок частки сільгосптоваровиробництва

23.01.2015

Кількість переглядів 2715

ФСП-шникам на замітку: як фіндопомога вплине на розрахунок частки сільгосптоваровиробництва

Наше ТОВ — платник ФСП. У зв’язку зі скрутним економічним станом засновник хоче надати нам фіндопомогу. Як вона вплине на розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі — частка сільгоспвиробництва)?

Г. Сидоренко, бухгалтер, Кіровоградська обл.

ВІДПОВІДЬ: Отриману безповоротну фіндопомогу платник ФСП відносить до доходів, що в результаті вплине на розрахунок частки сільгоспвиробництва. Проте на такий розрахунок ніяк не вплине поворотна фіндопомога. Пояснимо чому.

Як відомо, платниками ФСП можуть бути сільгосптоваровиробники, з часткою сільгоспвиробництва за попередній податковий (звітний) рік не менше 75% (п. 301.1 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Останню установлюють за Розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва, затвердженим наказом Мінагрополітики від 26.12.11 р. № 772*. Використовуючи дані бухобліку, у ньому визначають питому вагу доходу від реалізації сільгосппродукції (кредитові обороти субрахунків 701 «Дохід від реалізації готової продукції», 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» та 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» у розрізі аналітики) у загальному обсязі доходу за попередній рік (кредитові обороти субрахунків 791 «Результат операційної діяльності», 792 «Результат фінансових операцій» та 793 «Результат іншої звичайної діяльності»). Отриманий результат і є часткою сільгоспвиробництва.

* Про особливості заповнення Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 9-10 за 2014 р. на стор. 125.

А тепер поглянемо, як відображати фіндопомогу.

Безповоротна фіндопомога

Як визначає пп. 14.1.257 ПКУ, безповоротна фіндопомога — це кошти, передані платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів. Зауважимо, що фіндопомога опосередковано впливає на статус платника ФСП.

Оскільки отримання безповоротної фіндопомоги, безумовно, призведе до збільшення активів, що, зокрема, відповідає умовам визнання доходу з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід», то її слід включати до доходу підприємства, дебетуючи рахунок 31 «Рахунки в банках» (30 «Готівка»), з одночасним віднесенням суми на кредит субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності». Як наслідок, такий доход збільшить загальну суму доходу, що вплине на визначення частки сільгоспвиробництва.

Отже, можна опинитися в ситуації, коли отримана безповоротна фіндопомога не дасть вам змоги досягнути 75% значення продажу сільгосппродукції в загальному обсязі доходу й, як наслідок — забере право бути платником ФСП у наступному році.

Поворотна фіндопомога

Насамперед зауважимо: поворотна фіндопомога — це кошти, що надійшли платнику податків у користування за договором та є обов’язковими до повернення. Крім того, вона не передбачає нарахування процентів або ж компенсацій за користування (пп. 14.1.257 ПКУ).

Суму отриманої від засновника фіндопомоги на поворотній основі в обліку показують збільшенням зобов’язань, кредитуючи субрахунок 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» (55 «Інші довгострокові зобов’язання»). А детальніше про бухоблік поворотної фіндопомоги ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 61 за 2014 р., стор. 14.

Така операція, як бачите, не призводить до збільшення загального доходу, а отже, не впливає на розрахунок частки сільгоспвиробництва.

Вікторія МЕРВЕНЕЦЬКА,
доцент, КНЕУ, м. Київ