«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Консультації » РРО для єдинників бути!

08.06.2015

Кількість переглядів 4528

РРО для єдинників бути!

Спираючись на Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.14 р. № 71-VIII, у нашій країні запроваджено поетапне розширення сфери застосування РРО при торгівлі, громадському харчуванні та наданні послуг. Так, обзавестись РРО доведеться платникам єдиного податку: ІІІ групи — із 01.07.15 р., а ІІ групи — із 01.01.16 р. Однак ті з них, хто працює на ринках або продає товари у дрібнороздрібній торговельній мережі з використанням засобів пересувної мережі, отримали привілей, як і раніше, не встановлювати касову техніку (п. 296.10 Податкового кодексу України). Також без додаткової РРО-амуніції можуть продовжувати діяльність єдинники І групи.

Начебто, все зрозуміло. Однак запитань у приватних підприємців, що сплачують єдиний податок (далі — ПП), залишилося чимало. Ми підготували відповіді на найпоширеніші з них.

ПП ІІІ групи не має справи з готівкою. Усі платежі надходять виключно на поточний банківський рахунок єдинника. Чи потрібен йому РРО?

Ні, в описаній ситуації РРО ні до чого. Справа в тому, що касовий апарат застосовують при розрахункових операціях в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) — ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО). Платежі, отримані через банк, — поза межами дії Закону про РРО.

ПП займається перевезенням пасажирів, квитки видає у салоні авто. Чи треба у маршрутку встановлювати РРО?

Тут спокійно працюйте без РРО. При продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю можна не використовувати РРО та розрахункові книжки (далі — РК). Добро на це дає п. 4 ст. 9 Закону про РРО. Водію достатньо фіксувати реалізовані талони у Книзі обліку розрахункових операцій (КОРО).

ПП, платник єдиного податку, продає продукцію власного виробництва. Чи можна приймати готівку без РРО та РК?

Правом продавати продукцію власного виробництва без касового апарата та РК наділені тільки підприємства, установи та організації — п. 1 ст. 9 Закону про РРО. ППшники поза межами дії пільгової норми, тому їм, приймаючи від покупців готівку за продану продукцію власного виробництва, слід проводити її через РРО.

ПП — платник єдиного податку ІІІ групи зареєстрував РРО (є реєстраційне свідоцтво) у травні 2015 року. Чи можна почати його використовувати тільки з 01.07.15 р.?

Так, до 01.07.15 р. ПП — платники єдиного податку ІІІ групи звільнені від застосування РРО. Тож, навіть якщо ви зареєструєте РРО, дозволено не експлуатувати його до 01.07.15 р. Однак пам’ятайте! Ті, хто не пізніше 30.06.15 р. почнуть застосовувати РРО, потрапляють під звільнення від перевірок правильності застосування порядку використання РРО. Щоправда, діятиме мораторій з дати початку використання РРО й до 01.01.17 р.

Як ПП обрати касовий апарат?

При виборі касового апарата слід орієнтуватися на Держреєстр РРО (зараз діє наказ ДФСУ від 27.04.15 р. № 302). Перевагу надайте моделям, позначеним відміткою «**», як такі, що забезпечують передачу контрольно-звітної інформації до органів ДФС та формування контрольної стрічки в електронній формі. Наприклад, портативні (ГНОМ 302.05 302/05-01, Екселліо DP-35 68.46, СОКІЛ-КТ40 4001-1) та стаціонарні (ІКС-Е810Т ЕП-08 та ЕП-09, ІКС-С651Т MZ-08 та MZ-09, ФР7 ФР-08 та ФР-09, МАРІЯ-304Т 304Т-1, МІНІ-ФП54.01 5401F1) моделі. Для придбання РРО зверніться до виробника (його представника) тієї моделі, що ви оберете. Перелік виробників легко знайти на офіційному сайті ДФСУ.


Напередодні часу "Х" — 01.07.15 р. — цікаво дізнатися думку контролюючих органів про втілення РРО у життя підприємців.


Олена Макеєва,
фото: facebook

На прес-конференції «Касове майбутнє України» Олена Макеєва, заступник Міністра фінансів України, навела цікаву статистику. Станом на 01.01.15 р. в Україні зареєстровано 284,2 тис. фізосіб — платників єдиного податку ІІІ групи. Однак більшість з них отримують доходи у безготівковій формі, а отже не повинні працювати з РРО. Касові ж апарати потрібні 96,7 тис. осіб — платникам податків ІІІ групи.


Неля Привалова,
фото: sfs.gov.ua

Як зауважила Неля Привалова, директор Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФСУ, в органах податкової вже зареєстрували РРО 4 тис. підприємців ІІІ групи, а біля 10 тис. єдинників замовили касові апарати у постачальників. За її словами, фіскальна служба не буде штрафувати платників податків (мова йде про єдинників-третьогрупників), які не встигнуть встановити касові апарати, проте до цього терміну матимуть на руках договори про його придбання. Платіжка про оплату вартості РРО — додатковий бонус для незастосування санкцій за п. 1 ст. 17 Закону про РРО.


Ігор Ланда,
фото: trademaster.ua

Крім того, Ігор Ланда, голова Комітету з роздрібної торгівлі Європейської бізнес-асоціації, сконцентрував увагу на тому, що середня ціна РРО — 5000-7000 грн, а типовий строк експлуатації касової техніки — 7 років. Тож інвестування сьогодні — вигода у майбутньому.

Червоною ниткою через усю прес-конференцію пройшла думка про те, що запровадження обов’язкового використання РРО у госпдіяльності підприємців допоможе створити рівні конкурентоспроможні умови, а також скоротить кількість контрафактного товару та сприятиме захисту прав споживачів. І пам’ятайте, що глобальне використання РРО на всіх ділянках, де мають справу з готівкою та платіжними картками, — це європейське цивілізоване майбутнє нашої держави. Будуймо його разом!

Наостанок посадовці наголосили, що термін реєстрації РРО в органах ДФС не повинен перевищувати 3-х робочих днів. У випадку порушення цих термінів порадили звертатися на сервіс ДФС «Пульс: податковий напрямок» за телефоном 044 (284-00-07).