«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Консультації » Спецпенсії з 01.04.15 р.: кому й скільки виплачуватимуть

02.04.2015

Кількість переглядів 9351

Консультують спеціалісти Пенсійного фонду України

Спецпенсії з 01.04.15 р.: кому й скільки виплачуватимуть

Продовження коментаря до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. № 213, далі — Закон № 213

Як ми вже розповіли в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 31 за 2015 р., стор. 23, зміни, внесені Законом № 213, торкнуться багатьох працюючих пенсіонерів. Серед них і ті, кому призначені пенсії за спеціальним законами. Причому тут чимало специфіки. Про таких пенсіонерів і йтиметься в нашій консультації.

Передплатники одержують якісну інформацію першими!

Стати передплатником!

Пенсії держслужбовців та осіб, прирівняних до них

Починаємо з однієї з найбільших категорій пенсіонерів, які одержують пенсії за спецзаконом, — пенсіонерів-держслужбовців. Погляньмо на зміни до ст. 37 Закону про держслужбу.

Тут діятимуть загальні правила (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 31 за 2015 рік, стор. 23). Тому пенсіонер, який одержує пенсію, призначену за ст. 37 Закону про держслужбу, з 01.04.15 р. у разі роботи на спецпосадах не одержуватиме пенсії, а в разі роботи на інших посадах одержуватиме 85% від призначеної пенсії, але не менше 1423,50 грн.

Крім того, передбачено, що з 01.01.16 р. пенсію, призначену за ст. 37 Закону про держслужбу, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених законами про держслужбу, про статус народного депутата, про прокуратуру, про статус суддів, про наукову і науково-технічну діяльність, виплачуватимуть у розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування.

У порядку та на умовах, визначених Законом про держслужбу, призначають пенсії судовим експертам, службовцям НБУ, журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, посадовим особам місцевого самоврядування, працівникам дипслужби, членам КМУ та помічникам-консультантам народних депутатів України. Отже, вищезазначений порядок виплати пенсій поширюється й на такі категорії пенсіонерів.

Пенсії науковців

Порядок виплати пенсій науковим (науково-педагогічним) працівникам є відмінним від зазначеного вище.

Аналізуючи зміни до ст. 24 Закону про наукову діяльність, відмітимо таке. Законодавець у період із 01.04.15 р. по 31.12.15 р., хоча й змінив порядок виплати пенсій науковим (науково-педагогічним) працівникам, проте залишив за ними можливість отримання пенсії незалежно від факту роботи на "спецпосадах", але в інших розмірах і на інших умовах.

Так, наукові (науково-педагогічні) працівники (крім осіб, на яких зміни не поширюються), пенсії яким призначені відповідно до ст. 24 Закону про наукову діяльність, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами про наукову діяльність, про держслужбу, про прокуратуру, про статус народного депутата, про статус суддів, отримуватимуть пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування. При цьому розмір пенсії становитиме 85% від призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1423,50 грн, з 01.12.15 р. — 1611 грн).

Якщо ж такі пенсіонери (крім осіб, на яких зміни не поширюються) працюватимуть на інших посадах/роботах, пенсії, призначені відповідно до ст. 24 Закону про наукову діяльність, вони отримуватимуть на рівні 85% призначеного розміру, але не менше все тих самих 1423,50 грн (з 1 грудня — 1611 грн).

Після звільнення з роботи виплату пенсії поновлять у розмірі, установленому на 1 квітня 2015 року.

Військові пенсіонери

Військових пенсіонерів також чекають зміни в період із 01.04.15 р. по 31.12.15 р. З огляду на оновлену ст. 54 Закону про пенсії військовослужбовців, цій категорії пенсіонерів (окрім осіб, на яких указані зміни не поширюються) у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами про держслужбу, про статус народного депутата, про прокуратуру, про статус суддів, пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуватимуть. Після звільнення з роботи виплату пенсії поновлять у розмірі, установленому на 1 квітня 2015 року.

Якщо ж військові пенсіонери працюватимуть на інших посадах (окрім "спецпосад"), пенсію виплачуватимуть у повному обсязі. Тобто тут не діє правило про виплату 85% пенсії.

Чорнобильці

З питанням вибору — отримувати пенсію чи продовжувати працювати на "спецпосаді" й отримувати зарплату — зіткнулися й чорнобильці.

Так, у ст. 58 Закону про статус чорнобильців передбачили, що в період із 01.04.15 р. по 31.12.15 р. пенсії, призначені за цим Законом, у період роботи особи (крім осіб, на яких указані зміни не поширюються) на посадах, що дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених законами про держслужбу, про статус народного депутата, про прокуратуру, про статус суддів, не виплачують.

А в період роботи на інших посадах (окрім осіб, на яких указані зміни не поширюються) діє обмеження розміру пенсії 85% від призначеного розміру (звісно, лише коли пенсія більша за 150% прожиткового мінімуму).

Зауважте: не всі пенсіонери, які працюють на "спецпосадах", позбавляються права на пенсію. Так, ч. 3 Прикінцевих положень Закону № 213 передбачає: обмеження щодо виплати пенсії, передбачені цим Законом, не застосовують протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у МО України, Головному управлінні розвідки МО України, МВС України, Апараті Ради нацбезпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Тобто законодавчо передбачили умови, за яких виплату пенсій у період роботи на "спецпосадах" не припиняють. Звісно, це стосується лише періоду участі в названих заходах.

Служба в названих органах та установах має бути підтверджена довідками (витягами з наказів) про роботу (службу). Якщо ж відповідна інформація відсутня в матеріалах пенсійних справ, пенсіонерам для уникнення непорозумінь під час застосування Закону № 213 необхідно дооформити відповідні документи та надати до органів ПФУ для долучення їх до матеріалів пенсійних справ. А для підтвердження участі в АТО та в інших перелічених надзвичайних випадках до органів ПФУ слід надавати документи, що підтверджують зазначені факти.

Олена ОХРІМЕНКО,
заступник директора департаменту
пенсійного забезпечення — начальник відділу спеціальних пенсій

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про пенсійне страхування — Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-IV.
2. Закон про статус народного депутата — Закон України "Про статус народного депутата України" від 17.11.92 р. № 2790-XII.
3. Закон про держслужбу — Закон України "Про державну службу" від 16.12.93 р. № 3723-XII.
4. Закон про прокуратуру — Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.91 р. № 1789-XII.
5. Закон про статус суддів — Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.10 р. № 2453-VI.
6. Закон про статус чорнобильців — Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 р. № 796-XII.
7. Закон про пенсії військовослужбовців — Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 p. № 2262-XII.
8. Закон про судову експертизу — Закон України "Про судову експертизу" від 25.02.94 р. № 4038-XII.